Fraude ingangsexamen: 19 studenten dienen klacht in
Het aantal studenten dat naar de rechter stapt om de mogelijke fraude bij het ingangsexamen geneeskunde aan te klagen, is opgelopen tot negentien. Dat bevestigt hun advocaat Christophe Vangeel. De procedure in kortgeding wordt volgens hem allicht woensdag ingeleid bij de burgerlijke rechtbank.
"Mensen die overwegen om een dure rechtszaak aan te spannen, zou ik aanraden om nog even te wachten." Dat zei minister van Onderwijs Zuhal Demir donderdagochtend, nadat ze had aankondigd dat ze alle laptops waarop een examen werd afgelegd zou onderzoeken op mogelijke fraude met AI. Desondanks wil Vangeel verdergaan met de aanklacht.
Onafhankelijk onderzoek
"Het is voor ons niet duidelijk wie het onderzoek uitvoert, wat dat inhoudt en op welke termijn dat afgerond zal zijn", verduidelijkt hij aan Belga. "Het is dubbel om te vertrouwen op een onderzoek van een instantie die ook verantwoordelijk is voor het instellen van het examen. Wij willen echt aandringen op een onafhankelijk onderzoek."
Begin deze week kwam naar buiten dat er mogelijk gefraudeerd werd met ChatGPT bij het toelatingsexamen geneeskunde begin deze zomer. Sindsdien heerst er veel onduidelijkheid over de geldigheid van het examen en de inschrijvingen van de aspirant-artsen voor het komende academiejaar. "We zijn blij dat de minister uiteindelijk erkent dat er een probleem is", reageert Vangeel.
Fraude met AI
Enkele studenten gingen ook al in beroep bij de examencommissie, maar die zal volgens Vangeel niet onderzoeken of er op grote schaal gefraudeerd werd met AI. Zij willen de commissie daar nu toch toe verplichten via de procedure in kortgeding. Een andere student diende woensdag een strafklacht in wegens informaticafraude. Een evaluatiecommissie buigt zich ook al langer over het ingangsexamen geneeskunde. Hun onderzoek staat nog los van de analyse van Demir.