Polen schakelt zeldzaam NAVO-artikel in voor spoedoverleg over Russische drones
Polen heeft een weinig gebruikt NAVO-artikel ingeroepen voor spoedoverleg van het bondgenootschap bij gevaar. Het land wil op die manier de schending van zijn luchtruim door Russische drones bespreken. Volgens premier Donald Tusk nam zijn land negentien schendingen van het luchtruim waar.
De NAVO-landen spreken elkaar woensdagochtend weliswaar in een al geplande vergadering, maar wel in het kader van dit 'artikel 4', zegt een NAVO-bron. De Poolse premier bevestigde dat niet veel later.
Spoedoverleg bij gevaar
Artikel 4 voorziet een overleg tussen NAVO-landen als een van hen de integriteit van zijn grondgebied, zijn politieke onafhankelijkheid of zijn eigen veiligheid bedreigd ziet. De bepaling is in de 76-jarige geschiedenis van de westerse militaire alliantie zeven keer eerder gebruikt. Voor het laatst gebeurde dat door Oost-Europese lidstaten in 2022, na de grootschalige Russische invasie van Oekraïne.
Van artikel 5, dat bepaalt dat NAVO-leden elkaar te hulp moeten schieten als er een wordt aangevallen, is geen sprake.
Wat is er precies aan de hand?
Het Poolse leger heeft met hulp van Nederlandse F-35's Russische drones in hun luchtruim neergehaald. Polen hekelt een "ongeziene schending van het Poolse luchtruim door de drones", tijdens een grote aanval van Rusland op het westen van Oekraïne. "Dit is een daad van agressie die een echte bedreiging vormt voor de veiligheid van onze burgers", stelt het Poolse operationele commando van het leger in een bericht op X.
Tientallen drones neergehaald
De Poolse strijdkrachten hielden - samen met geallieerden - tientallen vliegende objecten in de gaten met de radar. De drones die een bedreiging konden vormen, werden geneutraliseerd. "Sommige van de drones die ons luchtruim binnengingen, zijn neergeschoten", klinkt het. De autoriteiten zoeken naar de plaatsen waar die drones mogelijk zijn neergekomen.
Polen grenst aan Oekraïne en is lid van de NAVO. De Poolse premier Donald Tusk bracht Mark Rutte, de secretaris-generaal van de verdragsorganisatie, op de hoogte van de situatie en de maatregelen die Polen nam tegen de drones die het luchtruim schonden. "We staan voortdurend in contact", zegt Tusk op X.
Luchthavens gesloten
Zijn defensieminister Wladyslaw Kosiniak-Kamysz stelt dat de luchtmacht op "vijandige objecten" had geschoten, die het luchtruim hadden geschonden tijdens een Russische aanval op Oekraïne. Het is voor het eerst sinds het begin van de Russische invasie in Oekraïne dat Polen Russische drones aanvalt.
Door de luchtschendingen sloten de Poolse autoriteiten verschillende luchthavens, waaronder ook de internationale luchthaven van Warschau.