Vlaamse universiteiten klagen EU aan over Israël
De Vlaamse universiteiten hebben een klacht ingediend tegen de Europese Commissie bij de Europese Ombudsman. Ze vinden dat Europa onvoldoende duidelijkheid geeft over de samenwerking met Israëlische onderzoeksinstellingen. Ook UHasselt is betrokken. Rector Bernard Vanheusden is voorzitter van de Vlaamse Interuniversitaire Raad (VLIR), die de klacht indiende.
De universiteiten willen weten wanneer ze onderzoeksprojecten met Israëlische instellingen mogen stopzetten vanwege mogelijke mensenrechtenschendingen. Dat is vooral belangrijk bij Horizon Europe, een Europees programma dat wetenschappelijk onderzoek financiert.
Volgens de universiteiten bestaat er momenteel te veel juridische onzekerheid. Wie een samenwerking stopzet, riskeert mogelijk financiële sancties. "We hebben de Europese Commissie sinds mei 2024 herhaaldelijk om verduidelijking gevraagd, maar krijgen geen concrete richtlijnen", zegt Vanheusden.
De universiteiten benadrukken dat ze Israëlische instellingen niet automatisch willen uitsluiten. Ze vragen duidelijke en juridisch onderbouwde regels om te beoordelen welke samenwerkingen verenigbaar zijn met het internationaal recht en de mensenrechten.