Deze Limburgers dingen mee naar de Bachelorprijs 2025
Vier Limburgers maken kans op de Bachelorprijs 2025, een prestigieuze deelprijs van de Vlaamse Scriptieprijs die innovatieve en praktijkgerichte bachelorproeven bekroont. Uit meer dan 150 inzendingen haalden Hanne Motmans (Genk), Ine Hendrickx (Heusden-Zolder), Yenthe Ramakers (Maasmechelen) en Alyssia Lespes (Maasmechelen) de longlist.
Financiële kennis voor jongeren
De Genkse Hanne Motmans (21) en haar studiegenoot Ine Hendrickx (21) uit Heusden-Zolder, beiden afgestudeerd als leraar secundair onderwijs aan Hogeschool PXL, ontwikkelden samen het project Finnext. Hun werkboek en bijhorende educatieve website moeten jongeren helpen om beter met geld om te gaan.
“Veel jongeren verlaten de school zonder voldoende financiële kennis, terwijl die net essentieel is in het dagelijks leven,” legt Motmans uit. Finnext maakt thema’s zoals budgetbeheer, sparen en beleggen toegankelijk in de klaspraktijk en vult zo een duidelijk hiaat in het onderwijs.
Game helpt toekomstige leerkrachten groeien
Ook Yenthe Ramakers (24) uit Maasmechelen, eveneens afgestudeerd aan Hogeschool PXL, schopte het tot de longlist met haar onderzoek naar beter klasmanagement. Ze ontwikkelde een scenario binnen de educatieve game Hostilia, waarin leraren in opleiding virtuele klasuitdagingen aangaan.
“De game biedt studenten de kans om te oefenen met klasmanagement in een veilige omgeving, zonder echte gevolgen,” vertelt Ramakers. Zo leren toekomstige leerkrachten omgaan met moeilijke situaties nog voor ze zelf voor de klas staan.
Betere kleuringstesten voor kankeronderzoek
De vierde Limburgse kanshebber, Alyssia Lespes (21) uit Maasmechelen, studeerde biomedische laboratoriumtechnologie aan de Erasmushogeschool Brussel. In haar bachelorproef verbeterde ze twee belangrijke kleuringstesten voor huid- en longkanker.
Een juiste weefselkleuring is cruciaal voor een correcte diagnose, maar de bestaande richtlijnen bleken vaak te algemeen. Lespes’ verfijnde methodes zijn betrouwbaarder en worden inmiddels al succesvol toegepast in het Ziekenhuis Oost-Limburg.
Uitreiking in december
De Bachelorprijs, een initiatief van SciMingo vzw en de Vlaamse hogescholen, bekroont sinds 2016 professionele bachelorproeven die innovatief, nieuwswaardig en inzetbaar zijn in het werkveld. De winnaar ontvangt een geldprijs van 1.500 euro.
Eind november wordt de shortlist met vijf genomineerden bekendgemaakt. De uiteindelijke winnaar van de Bachelorprijs 2025 wordt gehuldigd tijdens de plechtige uitreiking van de Vlaamse Scriptieprijs op 17 december in het stadhuis van Kortrijk.